Preloader Armatura24
Razem w koszyku 0,00 zł
user icon
Blog kategorie
Wpisy o ogrzewaniu Porady

Pompy ciepła - 7 najczęstszych błędów podczas montażu

0
Pompy ciepła - 7 najczęstszych błędów podczas montażu

 

Cel: efektywność pomp ciepła

 

 

Montaż pomp ciepła nie jest trudny, lecz źle wykonany może skutkować obniżeniem efektywności urządzeń. Jakich błędów należy unikać? Przedstawiamy Państwu kilka najważniejszych uwag.

 

Według danych z 2016 r., udostępnionych przez PORT PC już w ok. 10% budynków w Polsce zamontowano pompy ciepła. Nadal daleko nam jeszcze do wyników osiąganych przez Szwecję, Austrię i Szwajcarię, gdzie udział pomp do ogrzewania wynosi ponad 80%, lecz zgodnie z prognozami PORT-u PC będzie się on u nas zwiększał i w 2020 r. osiągnie ok. 20% liczby wszystkich urządzeń. Europejskie badania wskazują, że jedną z barier w rozwoju branży pomp ciepła jest jednak brak doświadczonej i wyszkolonej kadry wśród instalatorów oraz projektantów. Choć pompy ciepła są w pełni bezobsługowe, najmniej awaryjne i jednocześnie najbardziej ekonomiczne ze wszystkich urządzeń grzewczych, to błędy popełniane na etapie doboru i montażu mogą znacznie osłabić ich efektywność. Nawet najlepszej klasy pompa ciepła nie przyniesie obiecanych korzyści eksploatacyjnych, jeśli źle wykonano projekt lub instalację. Jakich błędów powinni unikać instalatorzy?


Błąd 1: Dobór zbyt skomplikowanych układów hydraulicznych c.o.

Wszystkie wyniki monitoringowych badań efektywności pomp ciepła w budynkach wskazują, że stosunkowo proste układy hydrauliczne np. bezpośrednie zasilanie z pompy ciepła instalacji ogrzewania podłogowego, bez stosowania dodatkowego bufora wody grzewczej zapewniają wyższe współczynniki efektywności rocznej SPF niż te, które występują w układach z buforami wody grzewczej. Jest to związane z niższymi systemowymi temperaturami zasilania c.o. oraz mniejszą dobową liczbą załączeń pompy ciepła. Rozbudowane układy hydrauliczne (wiele obiegów grzewczych z mieszaczami) wymagają też dokładniejszej regulacji i większych nakładów na równoważenie hydrauliczne instalacji. Współpraca z pompą ciepła bufora wody grzewczej typu kombi (ze zbiornikiem wody użytkowej w buforze – zbiornik w zbiorniku) może prowadzić do ciągłego utrzymywania zbyt wysokiej systemowej temperatury wody grzewczej (ponad 50oC). To z kolei może pogorszyć wartość współczynnika sezonowej efektywności pompy ciepła SPF nawet o  25%-40%. W przypadku powietrznych pomp ciepła ze względu na odszranianie warto przewidzieć mały bufor na powrocie lub zasilaniu (wpięty szeregowo) lub zapewnić minimalną pojemność cyrkulowaną wody między 3 a 5 litrów na kW mocy pompy ciepła.

 


Błąd 2: Suszenie budynku za pomocą pompy ciepła

Ze względu na zjawisko suszenia nowego budynku warto zachęcić klienta do lekkiego przewymiarowania dolnego źródła pompy ciepła o min. 15-25%. Jednym z wielu powodów, dla których zachodzi konieczność zaprojektowania większego dolnego źródła, jest częsta praktyka utrzymywania wyższych temperatur w pomieszczeniach niż normatywne 20oC. W niektórych krajach przepisy budowlane i standardowe umowy zobowiązują firmy budowlane do wysuszenia budynku (za pomocą osuszaczy pomieszczeń). Warto podpowiedzieć inwestorowi przyjęcie takie klauzuli w umowach z firmami budowlanymi. Zarówno niemieckie wytyczne VDI 4640 cz. I, jak austriackie wytyczne ÖWAV-Regelblatt 207 i szwajcarska norma SIA 384/6 zwracają uwagę na to, że niedopuszczalne jest suszenie budynku tylko za pomocą pompy ciepła. Niewysuszone ściany jednowarstwowe mogą tracić kilkukrotnie więcej ciepła niż zakłada się w projekcie strat ciepła budynku.

 

 

Odczucie chłodu w nowym domu może spowodować duże niezadowolenie u jego użytkowników – szczególnie, gdy mimo ciągłej pracy pompy ciepła i instalacji centralnego ogrzewania nie można uzyskać komfortu cieplnego. Właściciele budynków wysnuwają wtedy błędne wnioski: „skoro nie jest wystarczająco ciepło, to instalacja grzewcza została nieprawidłowo wykonana”. Jak pokazuje doświadczenie, instalatorzy w konfrontacji z marznącym lokatorem często tracą pewność siebie i faktycznie zaczynają szukać błędu po swojej stronie. A tymczasem wysuszanie budynku powinno być przeprowadzane za pomocą specjalnych osuszaczy pomieszczeń – zgodnie ze standardami budowlanymi jest ono obowiązkiem firmy budowlanej.

Wysokie koszty ogrzewania w niedostatecznie wysuszonym budynku to również pole potencjalnego, przyszłego konfliktu między klientem posiadającym pompę ciepła a instalatorem. Jeżeli nie korzysta się z osuszaczy pomieszczeń, to budynek można uważać za wysuszony, gdy stoi w stanie gotowym przez cały rok. W pierwszym sezonie grzewczym po tzw. sezonowaniu nie powinno być już żadnych problemów z instalacją. W rzeczywistości często dzieje się jednak inaczej; budynki są oddawane do użytku późną jesienią lub w pierwszych miesiącach zimy, gdy są najbardziej wychłodzone oraz wilgotne.

Największy problem pojawia się w budynkach z jednowarstwowymi ścianami zewnętrznymi. Pustaki keramzytowe lub ceramiczne tracą właściwości izolacyjne wraz ze wzrostem wilgotności. Straty przez ściany zewnętrzne, w powiązaniu z odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz, mogą wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Gdy temperatura powietrza spada poniżej 0 oC i przemarzają budowlane elementy ceramiczne, wilgotność wzrasta, co prowadzi do jeszcze większych strat ciepła budynku. Obniżona temperatura wewnętrzna przegród zmniejsza temperaturę odczuwalną i pogarsza komfort cieplny użytkowników, powoduje też zwiększenie zadanej temperatury pomieszczenia np. do 23oC. Przyrost temperatury w pomieszczeniu o 1 K nowych budynkach zwiększa koszty ogrzewania nawet o ok. 8-10% (w zależności od konstrukcji budynku).

W przypadku zastosowania pomp ciepła w niewysuszonych budynkach, koszty ogrzewania mogą przekroczyć nawet 200-300% prognozowanych, standardowych kosztów. Jeżeli montujemy pompy ciepła typu solanka/woda, może się zdarzyć, że po nadmiernym wychłodzeniu dolnego źródła, np. w styczniu, i jego zamrożeniu (zbyt niskiej temperaturze roztworu glikolu), następuje awaryjne, przeciwzamarzaniowe wyłączenie sprężarki w pompie ciepła. Przez resztę sezonu możliwa jest praca tylko grzałki elektrycznej.


Wskazówka

Jeżeli zareagujemy odpowiednio wcześnie, to niemal w każdym przypadku uda nam się uniknąć problemów z wysokimi rachunkami za ogrzewanie w nowych, niewysuszonych budynkach.

 


Błąd 3: Zbyt duży hałas pompy ciepła

Normy hałasu na zewnątrz określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 stycznia 2002 r. w sprawie wartości progowych poziomów hałasu - Dz. U. 2002 nr 8 poz. 81).

Dopuszczalny poziom hałasu wyrażony równoważnym poziomem dźwięku A w dB*


W terenach zabudowy mieszkaniowej zaleca się nie przekraczać granicznego poziomu hałasu 35dB(A) – hałas powinien być niższy lub równy poziomowi tła nocnego. Nocny poziom tła na terenie miejskim nie spada poniżej 40 dB(A) w nocy, a na terenach pozamiejskich ok. 33-35 dB(A)!

Normy hałasu wewnątrz budynków określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U Nr 75, poz. 690 z 2002 r.) oraz polska norma PN 87/B-02151/02.



Dziesięć podstawowych wskazówek dotyczących głośności wg poradnika PORT PC/BWP:

 

  1. Należy wziąć pod uwagę rodzaj obszaru, w którym będzie zamontowana pompa ciepła (jednostka zewnętrzna). Przy doborze weźmy pod uwagę maksymalne wartości głośności obowiązujące w nocy. Zaleca się nie przekraczać wartości ciśnienia akustycznego 35 dB (w odległości 0,5 m od okna sąsiada)
  2. Należy zawsze uwzględniać zalecenia producenta dotyczące wyboru miejsca instalacji pompy ciepła.
  3. Poziom hałasu np. przy wystąpieniu drugiego źródła dźwięku o tym samym natężeniu, ulega zwiększeniu o 3 dB. Dla przeciętnego ucha ludzkiego dopiero wzrost o 10 dB jest odbierany jako dźwięk dwukrotnie głośniejszy.
  4. Zmierzony poziom ciśnienia akustycznego jest zawsze zależny od odległości od źródła dźwięku.
  5. Poziom ciśnienia akustycznego jest specyficznym parametrem dźwięku, zależnym od odległości i kierunku, który może zostać określony jedynie na podstawie obliczeń lub pomiarów.
  6. Należy preferować dźwiękochłonne powierzchnie otaczające. Korzystniej jest np. zamontować jednostkę zewnętrzną pompy ciepła na trawniku niż na zamkniętej powierzchni betonowej.
  7. Podwojenie odległości od źródła dźwięku zmniejsza o 6 dB (A) poziom natężenia ciśnienia akustycznego.
  8. Aby zminimalizować wibracje i hałas w budynkach, pompy ciepła powinny być oddzielone w miarę możliwości od konstrukcji budynku (płyty antywibracyjne).
  9. Jednostki zewnętrzne pompy ciepła należy zainstalować w taki sposób, aby strumień powietrza nie był ograniczony z żadnej  strony. W przeciwnym razie poziom hałasu rośnie i wpływa niekorzystnie na efektywność pompy ciepła.
  10. Przy podłączeniu pompy do instalacji ciepłej wody, c.o. i przewodów elektrycznych należy zwrócić uwagę na ich oddzielenie akustyczne od pozostałej części instalacji centralnego ogrzewania w budynku – np. poprzez odpowiednie ułożenie węży elastycznych.
Zapraszam do przeczytania kontynuacji artykułu, która ukaże się w marcowym wydaniu magazynu „Wszystko Działa!”.

 

Paweł Lachman,

Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC”

 

źródło: Wszystko działa- Magazyn Nowoczesnego Instalatora. , nr 1/2017, (wydawany przez Międzynarodowe Targi Poznańskie we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Instalacyjnej, Klimatyzacji i Wentylacji)

 

Komentarze do wpisu (0)

[lookbook id="1502"]

Wanna wolnostojąca  bez wątpienia sprawdzi się w dużym, przestronnym pomieszczeniu. Nie oznacza to jednak, że osoby posiadające mniejszy metraż muszą zrezygnować z takiego rozwiązania.

Zdjęcie Sebastiana

Sebastian Rzepczyk

Projektant, dekorator wnętrz

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Subscribe to the newsletter dane linki, i inne wymagane zgody marketingowe polityka link …
8

Salonów stacjonarnych ze stałymi ekspozycjami

50,000

Produktów w ciągłej sprzedaży

111

Pracowników, ekspertów i konsultantów

8,700

Metrów kwadratowych powierzchni magazynowej

gazele biznesu 2016, wybór czytelników magazyn systemu operacyjne, diament miesięcznika forbes 2014, laur konsumenta 2009, 2010, laur klienta 2011 grand prix
gazele biznesu 2016, wybór czytelników magazyn systemu operacyjne, diament miesięcznika forbes 2014, laur konsumenta 2009, 2010, laur klienta 2011 grand prix
 

14 dni na zwrot towaru

Szybka wysyłka kurierska

Szybki kontakt 500 562 180

Bezpieczne płatności

Doskonałe opinie Ceneo

.

ZAMI

B2B

 
do góry
Zapisz się do newsletter
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium