Kategorie blog
Zaawanasowana technika automatyzacji – mierzalna i policzalna

Zaawanasowana technika automatyzacji – mierzalna i policzalna

Punktem wyjścia w energooszczędnych systemach jest źródło ciepła. Kocioł, którego sterowanie ma za zadanie ograniczyć koszty ogrzewania, gdyż ceny paliw w dłuższej perspektywie wciąż idą w górę i dyskutowane jest tylko tempo tych zmian. Automatyzacja kontrolująca eksploatację to wygoda obsługi. Co ważne- mierzalna i przeliczalna. Im paliwo przybiera czystszą postać  tym łatwiejsza, czystsza i tańsza jest automatyzacja. Od paliwa stałego, poprzez paliwa płynne i gazowe, do energii elektrycznej, która jest najczystszą postacią energii, zdatną do sterowania i do pełnego zautomatyzowania.  Wiele firm wdraża i oferuje takie systemy cieplne. Autonomiczne urządzenia bądź kombinacje kilku autonomicznych urządzeń z automatyką sprzęgającą ją w całość.Niektóre z nich:

- Viessmann i model: Vitocal – połączenie powietrznej pompy ciepła z kotłem kondensacyjnym i elektronicznym sterowaniem w czasie rzeczywistym, które wybiera najbardziej oszczędne zasilanie w ciepło w danym momencie.
- Wolf, który prezentuje kotły kondensacyjne olejowe w połączeniu z pompą ciepła w automatycznym sprzężeniu
- Hewalex- oferuje grupy solarne, sterowanie zdalnie przez Internet
- De Dietrich sprzedaje jednostki grzewcze w zestawie z automatyką z nastawą temperaturową

Czynnikiem zasadniczym w takich systemach jest programowanie temperatur. Tu decyduje realizacja celu zasadniczego, minimalizowanie kosztów ogrzewania o uzyskanie możliwie największego komfortu cieplnego pomieszczeń  biurowych czy mieszkalnych.

Możemy zaobserwować tutaj różne elementy, od prostych urządzeń, sterujących pracą kotła, jak termostat zamontowany w piecu, który włączy i wyłączy palnik po uzyskaniu określonej temperatury, po bardziej zaawansowane: regulator pokojowy, łączący zadane temperatury pomieszczeń z porom i czasem ogrzewania oraz poziomem temperatur np. w dzień i w nocy.

Instalacje centralnego ogrzewania budynków wykorzystują grzejniki konwekcyjne: rurowe, ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, sufitowe i ścienne lub systemy mieszane. W pompach ciepła instalowanych razem z wentylacja i rekuperacją uzyskuje się dodatkowe procenty oszczędności energii, związane ze zwrotem energii, która normalnie uleciałaby w otoczenieOgrzewanie elektryczne

Komfortowe, bez instalacji rurowych, pieców, układów regulacji- tak użytkownicy ogrzewania elektrycznego podsumowują jego działanie. Bezpieczne w użytkowaniu, ze względu na brak ryzyka zaczadzenie tlenkiem węgla. Regulacja temperatury jest bardzo prosta  i można ją wykonać bezpośrednio w pomieszczeniu mieszkalnym lub z zaawansowaną automatyką i sterowaniem internetowym. Koszty takiej instalacji w przeciętnym domu jednorodzinnym są na poziomie 20-30% instalacji gazowej. Bezobsługowy system,  brak konserwacji, niezależność działania poszczególnych grzejników- to zalety. Istotne wady to wyłączenie prądu paraliżujące system ogrzewania i co najważniejsze- koszty eksploatacji: średnio o 50% wyższe w porównaniu do gazowego.  To nadal stosunkowo drogie, choć czyste rozwiązanie i bardzo przydatne w małych pomieszczeniach.FOTO: www.viessmann.pl

źródło: Magazyn:"Wszystko działa"

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl