Kategorie blog
Instalacja fotowoltaiczna - co warto o niej wiedzieć

Instalacja fotowoltaiczna - co warto o niej wiedzieć.

Przedmiotów „na prąd” przybywa w domach z każdym rokiem. Zużywamy go coraz więcej, a jego ceny wcale nie maleją. Specjaliści mówią, że wystarczy dach domu czy budynku firmy aby rachunki za zużytą energię mogą wskazywać znaczne oszczędności. Czy to prawda?


Kolektor słoneczny płaski, miedziany - KSG 21 Premium GT marki Galmet

Każdy specjalista powie nam, że nie ma przepisu na idealną instalacje. Dlaczego? Ponieważ każde mieszkanie, każdy dom jest inny- tzn. inne jest jego zapotrzebowanie na prąd. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, jak chociażby to  w którą stronę świata skierowany jest dach domu lub czy obok nie stoi wyższy budynek, dający cień. Można oczywiście przyjąć średnie zużycie, jednak aby dowiedzieć się, jaka instalacja jest najbardziej efektywna, trzeba zwrócić się do specjalistów z rachunkami za energię, położeniem domu oraz rysunkami i rzutami dachu.

Już na podstawie rachunku dowiemy się jak określić kluczową kwestię:  jakie jest faktyczne zapotrzebowanie na energię elektryczną w ciągu roku. Dodatkowo niezbędne będą informacje o wielkości i rodzaju dachu na dom. Na tej podstawie można obliczyć liczbę paneli i finalny koszt instalacji.

System opustów.

Wprowadzony w Ustawie o odnawialnych źródłach energii w 2016 roku system opustów zakłada, że właściciel instalacji fotowoltaicznej, jeśli nie jest przedsiębiorstwem, nie sprzedaje nadwyżki wyprodukowanego prądu, ale go oddaje do sieci. Przy zgłoszeniu instalacji fotowoltaicznej zakład energetyczny ma obowiązek na swój koszt zamontować licznik dwukierunkowy. Z niego będziemy wiedzieć, ile energii wyprodukowanej zużyliśmy sami, a ile oddaliśmy „na przechowanie”. Latem, przy najwyższej temperaturze nadwyżki są bardzo duże.

System opustów działa bardzo intuicyjnie- w instalacji o mocy do 10kW, za każdy 1 kw wyprodukowanej, niewykorzystanej od razu i przekazanej do sieci energii można później odebrać 0,7 kw. Mając instalacje fotowoltaiczną, rozliczamy się w zależności od podpisanej umowy i zakładu energetycznego – w okresie rocznym lub półrocznym. Nie ma co się przejmować, „zmagazynowaną” energię można wykorzystać w ciągu roku od jej przesłania do sieci. Można przyjąć, że 30% energii, którą wyprodukuje nasza instalacji, zużyje się na bieżąco. Resztę przechowa na później w sieci i pobierze pomniejszoną o 20%. Stąd żeby w ciągu roku zbilansować produkcję z zapotrzebowaniem, warto zaplanować nieco większą instalację.


Panele fotowoltaiczne JA SOLAR 300 marki Hewalex

Kiedy to się zwróci?

Patrząc na swój dom jak na inwestycje, przy średnich obecnych cenach prądu i prawidłowej konfiguracji, koszty powinny się zwrócić w czasie: od 8 do 10 lat. Jeśli cena prądu wzrośnie, czas inwestycji powinien się skrócić.

 Źródło: „Wszystko działa”- magazyn nowoczesnego Instalatora (numer 6) 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl