Kategorie blog
Nagrzewnica wodna kontra grzejnik panelowy – porównanie kosztów i efektywności obu rozwiązań

Wyobraźmy sobie, że planujemy ogrzewanie niewielkiego salonu sprzedaży, np. salonu samochodowego i stajemy przed wyborem źródła ogrzewania. Źródłem ciepła (w analizowanym przypadku) będzie gorąca woda z bojlera, dlatego bierzemy pod uwagę ogrzewanie przy pomocy tradycyjnego kaloryfera bądź nagrzewnicy wodnej VOLCANO.

Aby przeprowadzić rzetelne porównanie obu metod grzewczych, trzeba założyć warunki i parametry, w jakich urządzenia będą pracować. Przyjmujemy że, oba rozwiązania zasilane są tym samym czynnikiem grzewczym o temperaturze 70/50°C, w pomieszczeniu o poniższej kubaturze:


Pożądana temperatura w pomieszczeniu to 20°C. Za pomocą poniższego wzoru możemy określić zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia, które wyniesie 63kW.Do uzyskania powyżej wartości grzewczej dobieramy dwie sztuki nagrzewnic wodnych VOLCANO VR3, które dla założonych parametrów pracy osiągną łączną moc grzewczą 70kW. Dla osiągnięcia potrzebnej mocy grzewczej dobieramy mocne grzejniki o mocy 2kW w ilości 32 sztuk.Porównanie kosztów inwestycji

Koszt zakupu dwóch nagrzewnic VOLCANO VR3 w energooszczędnej wersji EC wraz z automatyką wynosi 4 851 zł. Koszt zakupu 32 sztuk grzejników płytowych ze średniej półki cenowej, niezbędnych do ogrzania rozpatrywanego obiektu, wynosi 8 445 zł.
Różnica widoczna jest również w kosztach usług wykwalifikowanych instalatorów, wykonujących podłączenie instalacji grzewczych na obiekcie. I tu, choć jednostkowo montaż nagrzewnicy wynosi około 900 zł, a cena podłączenia pojedynczego grzejnika to mniej więcej 100 zł, to biorąc pod uwagę całą inwestycję, będzie to koszt wysokości 1800 zł dla nagrzewnic wodnych oraz 3200 zł w przypadku kaloryferów. Zarówno koszt zakupu urządzeń, jak i ich instalacji, przemawia za wyborem nagrzewnic wodnych. Sprawdźmy zatem, czy koszty będą się zmieniać w trakcie eksploatacji budynku.


Eksploatacja urządzeń

Trzecim znaczącym czynnikiem związanym z porównaniem kosztów obu rozwiązań grzewczych jest eksploatacja. Dla przeprowadzenia porównania założono następujące warunki pracy urządzeń: 3 lata eksploatacji, przez 5 dni w tygodniu. Sezon grzewczy przewidziano na 26 tygodni (pół roku). Na podstawie średniej ceny energii elektrycznej oraz ceny ciepłej wody z sieci miejskiej, szacujemy poniesione koszty eksploatacji w założonym okresie na: 3 252 zł przy zastosowaniu nagrzewnic VOLCANO oraz 7 714 zł w przypadku klasycznych grzejników.

Skuteczność ogrzewania

Duży wpływ na różnicę w kosztach eksploatacji ma czas, który jest potrzebny w obu rozwiązaniach do podniesienia temperatury w pomieszczeniu o 5°C. Wpływa to zarówno na koszty ogrzewania, jak również na komfort użytkowników, którzy w pomieszczeniu z kaloryferem na komfortową temperaturę muszą poczekać nawet 100 minut, a w przypadku nagrzewnic wodnych niespełna 40 minut. 


Całkowite koszty

Znając koszty początkowe, koszt związany z instalacją oraz eksploatacją urządzeń, możemy określić, jaka będzie różnica, a co za tymi idzie oszczędność dla użytkownika, gdy zdecyduje się na wybór nagrzewnic VOLCANO z silnikiem EC. W porównaniu uwzględniono katalogowe ceny urządzeń (nie obejmujące rabatów) oraz ogólnodostępne dane dotyczące ceny energii elektrycznej i energii ciepłowniczej (nie obejmujące indywidualnych umów z dostawcami).Inne aspekty warte uwagi
Poza korzyściami finansowymi warto zwrócić uwagę na inne aspekty, takie jak estetyka i wykorzystanie przestrzeni czy dodatkowe funkcje urządzeń. W przypadku analizowanego budynku, kaloryfer będzie zamontowany co niespełna 3 m. Znacznie ograniczy to możliwości aranżacji wnętrza. Nie możemy bowiem zamontować ich w większych grupach, ponieważ ogrzewanie będzie nieefektywne. Nagrzewnice montujemy pod sufitem, nie zabierają dzięki temu cennej powierzchni podłogi ani ścian, co daje dużą swobodę w aranżacji przestrzeni. Zastosowanie ogrzewania nadmuchowego, w przeciwieństwie do tradycyjnego kaloryfera, zapewnia cyrkulację powietrza oraz równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Co więcej, mamy także możliwość wykorzystania urządzenia do ochładzania pomieszczenia latem.

 

Materiały video firmy VTS: 

Zródło: materiały firmy VTS

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl