Preloader Armatura24
Razem w koszyku 0,00 zł
user icon
Menu

Środki zabezpieczające

Kamień kotłowy, czyli inaczej kamień wapienny, jest szeroko spotykanym zjawiskiem. Choć nazwa może być myląca, jest to ten sam osad, który możemy znaleźć na przykład w czajniku. W jaki sposób powstaje? Podczas ogrzewania bądź gotowania wody (szczególnie twardej) rozkładają się i wytrącają wodorowęglany wapnia i magnezu, tworząc tym samym "kamień". Zależnie od poziomu nasycenia wody solami może powstawać szybciej lub wolniej, jednak z pewnością warto zabezpieczyć się przed nim już teraz. Pojawia się na różnych urządzeniach, od omawianej instalacji centralnej, przez wspomniane czajniki, aż po słuchawki prysznicowe. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat i zainwestować w środki zabezpieczające, aby nie dopuścić do niszczenia instalacji.

Kategorie

Kategorie

Producent

Producent

Cena

Cena
  • od
    do

14 dni na zwrot towaru

Szybka wysyłka kurierska

Szybki kontakt 500 562 180

Bezpieczne płatności

Doskonałe opinie Ceneo

.

ZAMI

B2B

 

Jakie są przyczyny korozji i kamienia w instalacji?

Formowanie osadów wapnistych jest związane ze wzrostem temperatury. Znaczna ilość wody, z której korzystamy w Polsce, jest bogata w sole wapnia i magnezu, przez co osad tworzy się osad nawet w 40°C! Chociaż kamień osadzony na sprzętach, z których korzystamy codziennie, takich jak bateria zlewozmywakowa, nie jest szczególnie niebezpieczny, w instalacji grzewczej może doprowadzić nie tylko do obniżenia wydajności i wzrostu opłat, ale także w ostateczności może prowadzić do niebezpiecznych awarii.

Z kolei korozja może mieć kilka przyczyn. Postaramy się Wam je przybliżyć i wyjaśnić proces, w jakim powstaje.

  • Korozja spowodowana utlenianiem się stali (innymi słowy obecnością tlenu) - stal, podczas oddziaływania na nią wysokiej temperatury traci cząsteczki tlenu (tlenki żelaza), w rezultacie ma ich chwilowo mniej, niż mieć powinna. Kiedy temperatura obniży się, będzie próbować zrekompensować stratę, pobierając tlen z powietrza i wody, tworząc w ten sposób tlenek żelaza, czyli tzw. rdzę. Długofalowe skutki znamy wszyscy - zmniejszenie grubości aż do całkowitego rozszczelnienia.
  • Osady spodnie - są dosyć rzadkie i pojawiają się przez oddziaływanie elektryczności między wodą a masą kotła. Pozostawia charakterystyczne ślady - małe, regularne stożkowe otwory.
  • Prądy kwasowe - jeśli kwasowość wody wynosi poniżej 7 pH, na przykład w sytuacji nieprawidłowego zmiękczenia lub nieprawidłowo wykonanego przemywania kwasującego może dojść do korozji.

Jeśli podejrzewacie, że taki proces zachodzi, warto zaopatrzyć się w separatory zanieczyszczeń, aby nie martwić się stanem systemu.

Dlaczego warto dbać o centralne ogrzewanie?

Jak już wiecie, pozostawienie instalacji centralnego ogrzewania bez nadzoru, może być nie tylko kosztowne, ale również niebezpieczne. Jednak co dokładnie grozi z powodu odkładania się kamienia wapiennego i procesu korozji? Zacznijmy od tego, że osad w instalacjach grzewczych przyczynia się przede wszystkim do strat energii cieplnej. Jest to spowodowane faktem, że zakamienione elementy mają mniejszą sprawność (nawet warstwa o 2 mm grubości może zwiększyć zużycie aż o 1/4). Skutkuje to lokalnym niedogrzewaniem lub przegrzewaniem (które dodatkowo może przyspieszać proces korozji), a także zmniejszeniem przepływu wody. W ostateczności może doprowadzić do całkowitego zablokowania przepływu, a tym samym awarii. Dlatego warto zainwestować w środek do zabezpieczania instalacji.

Sposoby usuwania kamienia wapiennego i korozji

Jakie sposoby usuwania kamienia kotłowego i korozji są najpopularniejsze? Jest ich kilka, chociaż zdecydowanie lepiej zabezpieczyć się przed ich powstawaniem, aby nie ponosić dodatkowych i niepotrzebnych kosztów. Mechaniczne metody walki z kamieniem są mało efektywne i wystarczająco kłopotliwe, aby zniechęcić do ich stosowania. Jeśli w obiegu pozostanie twarda woda, to można mieć pewność, że problem nie zniknie i cały etap będzie trzeba powtarzać. Dużą popularnością cieszy się stosowanie środków zmiękczających, jednak lepiej skorzystać ze sprawdzonych środków. Na rynku znajduje się wiele preparatów do oczyszczania instalacji centralnej z różnego typu osadów. Jeśli zauważyliście, że ogrzewanie pracuje gorzej, przegrzewa się, bądź nie dogrzewa, na pewno warto sięgnąć po nie w pierwszej kolejności. Co jednak po zastosowaniu? Lepiej nie pozostawiać konstrukcji samej sobie. Najlepiej zdecydować się na wspomniane już separatory zanieczyszczeń, urządzenia filtrujące lub środki zabezpieczające.

Osad z kamienia wapiennego oraz korozja mogą być nie tylko nieprzyjemne dla portfela, ale również niebezpieczne i prowadzić do awarii systemu grzewczego. Dlatego warto zakupić środek zabezpieczający, który uchroni Was przed stałymi problemami związanymi z osadem. Wspomniane w tekście urządzenia, płyny i wiele więcej znajdziecie w naszym sklepie.

do góry
Zapisz się do newsletter
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium