Preloader Armatura24
Razem w koszyku 0,00 zł
user icon
Menu

Zawory grzybkowe

Elementy instalacji wodnej czy grzewczej, aby prawidłowo funkcjonowały, potrzebują odpowiednio dobranej armatury instalacyjnej. Bez odpowiednich akcesoriów instalacja nie będzie działać prawidłowo, a może nawet przyczynić się do sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu. Wśród wielu akcesoriów zasilających instalacje wodne czy grzewcze możecie znaleźć zawory grzybkowe. W naszym asortymencie znajdziecie zawory grzybkowe w różnych rozmiarach, służące do odcinania lub regulacji przepływającego w instalacji czynnika.

Cena

Cena
  • od
    do
ORAS zawór ogrodowy, mrozoodporny
Producent: ORAS
(0 opinii)
Cena: 369,00 zł 440,16 zł
szt.
zobacz więcej
  • - 16%

14 dni na zwrot towaru

Szybka wysyłka kurierska

Szybki kontakt 500 562 180

Bezpieczne płatności

Doskonałe opinie Ceneo

.

ZAMI

B2B

 

Do czego służy zawór grzybkowy?

Zawór grzybkowy to element instalacji grzewczej lub wodnej, którego główną funkcją jest regulacja dostępu do wody. Zawory są podstawowym elementem zabezpieczającym mieszkanie czy jakikolwiek inny budynek przed zalaniem. Zawory grzybkowe swoją nazwę zawdzięczają swojemu zamknięciu, które wyglądem przypomina grzybek. Zawory najczęściej wykorzystywane są w domach do odcinania dopływu wody. Dobrze dobrane zawory grzybkowe do wody zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowania instalacji wodnych. Sam zawór grzybkowy składa się z kilku istotnych elementów takich jak: korpusu z gniazdem przylgowym, ruchomego trzpienia, zamknięcia w formie grzybka z uszczelką, dławnicy, która uszczelnia korpus względem grzybka.

Rodzaje zaworów grzybkowych

Wśród zaworów grzybkowych można wyróżnić wiele ich rodzajów. Jednymi z najbardziej popularnych są: zawór grzybkowy ½, zawór 1 cal, zawór grzybkowy przelotowy czy zawory grzybkowe do wody. To najbardziej uniwersalne i popularne rodzaje zaworów grzybkowych, jakie możecie spotkać i które przydadzą się Wam w zabezpieczeniu Waszych instalacji.

Zawory grzybkowe ½ oraz 1 cal to zawory, które są najbardziej popularne względem wielkości. To one najlepiej sprawdzają się jako akcesoria w instalacjach montowanych w domach i mieszkaniach. Zawór przelotowy charakteryzuje się tym, że jego zamknięcie wspomagane jest sprężyną.

Do zaworów grzybkowych warto dobrać dodatkowy element, jakim jest głowica zaworu grzybkowego ¾. Głowica zaworu grzybkowego umożliwia precyzyjną regulację i bezawaryjną pracę. Zalecane jest dobierać je oddzielenie, aby były odpowiednio dopasowane do instalacji i jej elementów.

Zawory grzybkowe i ich zastosowanie

Zawory grzybkowe to element, którego celem jest wspomaganie armatury grzewczej oraz armatury wodnej. Bardzo często można je spotkać w przydomowych instalacjach, gdzie w bezpieczny sposób odcinają dopływ wody. Odcięcie dopływu wody w domu czy mieszkaniu to bardzo dobre rozwiązanie, kiedy wyjeżdżacie na wakacje i nie chcecie ryzykować zalaniem sąsiada, czy przeprowadzacie remont instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Zawory grzybkowe oprócz instalacji wodnych i grzewczych w Waszych domach, występują również w branży przemysłowej, szczególnie spotykane są w ciężkim przemyśle. Do ciężkiego przemysłu zaliczyć można petrochemię, rafinerię, energetykę czy sieci gazownicze. Zawory grzybkowe charakteryzują się wysoką szczelnością, trwałością, bezpieczeństwem, a dodatkowo są w stanie utrzymać duże ciśnienie, dlatego dobrze sprawdzają się w wymienionych branżach, w których bezpieczeństwo stawiane jest na pierwszym miejscu. Bez względu na to, czy zawór grzybkowy będzie stanowić element domowej instalacji wodnej, czy wykorzystywany będzie w branży przemysłu ciężkiego, musicie pamiętać o odpowiednim doborze, który stanowi kwintesencję bezpiecznej instalacji.

Jak dobrać zawór grzybkowy do instalacji?

Zawór grzybkowy powinien być odpowiednio dobrany do Waszej instalacji wodnej czy grzewczej. Jego złe dobranie może skutkować zalaniem, czy rozszczelnieniem instalacji powodując dużo szkód, a nawet tworząc zagrożenie dla życia lub zdrowia. Aby zawór był odpowiednio dobrany do instalacji, na samym początku musicie ocenić, czy będzie on używany do wody ciepłej, czy zimnej. Jeśli wybieracie go do wody gorącej, musi być to zawór miedziany, który będzie wyposażony w uszczelnienie wykonane ze stali, albo teflonu. Jeśli zawór ma Ci służyć do wody zimnej, wystarczy zawór stalowy z gumowym uszczelnieniem.

W drugiej kolejności zwróćcie uwagę, do jakiego celu ma służyć kupowany przez Was zawór grzybkowy. To ważne, ponieważ nieodpowiednie dobranie zaworu do czynnika może spowodować uszkodzenie instalacji i uniemożliwić dalsze korzystanie z jej. W całym procesie doboru zaworu grzybkowego do instalacji najważniejsze jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj, temperaturę oraz ciśnienie cieczy, która przepływa przez instalację. Jeśli nie uwzględnicie przy swoim wyborze wymienionych elementów, Waszej instalacji grozi rozszczelnienie, zawór straci swoje właściwości, co może skończyć się zalaniem budynku.

Zawory grzybkowe - FAQ

Zawory grzybkowe służą do odcinania lub regulacji przepływającego w instalacji czynnika. Są częścią instalacji grzewczych i wodociągowych. Składają się z korpusu, dławicy, ruchomego trzpienia i uszczelnionego zamknięcia w kształcie grzybka. Na rynku dostępne są zawory grzybkowe żeliwne, ze stali węglowej lub kwasoodpornej.

Zawory grzybkowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie jest potrzebna regulacja lub odcięcie płynącej w rurach cieczy czy gazu. Dostępne są też zawory grzybkowe przelotowe i zwrotne. Zawory kulowe służą głównie do odcinania czynnika znajdującego się w instalacji. Dźwignie czerwone wskazują na wodę, a żółte na gaz.

do góry
Zapisz się do newsletter
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium