Preloader Armatura24
Razem w koszyku 0,00 zł
user icon
Menu

Naczynia przeponowe

Cena

Cena
  • od
    do

14 dni na zwrot towaru

Szybka wysyłka kurierska

Szybki kontakt 500 562 180

Bezpieczne płatności

Doskonałe opinie Ceneo

.

ZAMI

B2B

 

Naczynia przeponowe - FAQ

Naczynie przeponowe powinno być dopasowane do parametrów instalacji c.o. lub c.w.u. Wymaga to sprawdzenie ciśnienia wstępnego, przyrostu objętości wody, gęstości wody w temperaturze spoczynkowej oraz całkowitej objętości cieczy w instalacji. Standardową wielkością naczynia jest zbiornik zawierający min.4% objętości wody znajdującej się w systemie grzewczym.

Naczynie przeponowe chroni przed wzrostem ciśnienia na skutek zwiększenia objętości podgrzewanej wody w instalacji. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy więc sprawdzić ciśnienie, które wskaże znajdujący się w systemie manometr. Optymalne parametry są umieszczone na tabliczce znamionowej urządzenia, z którymi należy porównać aktualny poziom ciśnienia w zbiorniku.

Naczynie przeponowe ma za zadanie utrzymać odpowiednie ciśnienie w instalacji grzewczej. Należy je zainstalować pobliżu kotła grzewczego. Małe zbiorniki mogą być umieszczane na ścianach, a większe naczynia wyposażone w specjalne nóżki wystarczy postawić na podłodze i podłączyć do instalacji.

Naczynie przeponowe dobierane jest względem bojlera i szacuje się, że powinno mieć objętość równą 6-10% jego pojemności. W związku z tym, dla 300 litrowego bojlera potrzebne jest naczynie o pojemności minimalnej 18 litrów. Dobranie większego naczynia nie powoduje problemów, a nawet stanowi dodatkowe zabezpieczenie systemu.

Naczynie przeponowe wymaga okresowej kontroli. Odkręcenie osłony wentyla przy jednoczesnym odkręceniu kranu poboru wody w instalacji, a następnie naciśnięcie zaworu wentyla pozwoli sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo. Jeśli wycieka woda oznacza to, że należy dokonać dalszej kontroli, jeśli wydobywa się tylko powietrze, należy sprawdzić i ewentualnie uzupełnić ciśnienie.

Pojemność naczynia przeponowego powinno być odpowiednio dopasowane do objętości całej instalacji grzewczej c.o. i c.w.u. W pierwszym przypadku należy używać naczynia o pojemności ok.4% objętości wody w układzie grzewczym. Dla układu c.w.u to 6-10% objętości bojlera. Ważny jest także poziom ciśnienia w instalacji.

do góry
Zapisz się do newsletter
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium