

Mała łazienka – 5 produktów do łazienki o małym metrażu
Projektowanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Bo jak na małym metrażu stworzyć wnętrze, które będzie jednocześnie funkcjonalne i komfortowe, pomieści wszystkie niezbędne kosmetyki, a do tego będzie estetyczne i ładne? To zadanie trudne, ale możliwe. Przedstawiamy 5 topowych produktów do wyposażenia małej łazienki.
Projekt małej łazienki – o czym pamiętać?
Projektowanie łazienki o niewielkim metrażu wymaga starannego rozplanowania przestrzeni i wyboru odpowiedniego wyposażenia. W przypadku miejsca, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, warto dokładnie przemyśleć projekt wnętrza, tak by zapewnić wysoką funkcjonalność przy zachowaniu estetyki i wygody użytkowania. Na co zatem zwrócić uwagę?
Przyjrzyj się gabarytom wyposażenia
Przemyślane rozmieszczenie armatury i mebli to podstawa. W małej łazience warto postawić na kompaktowe produkty, które zajmują mniej miejsca, ale zachowują pełną funkcjonalność wyposażenia o standardowych rozmiarach. Wąskie umywalki, podwieszane toalety czy stelaże podtynkowe w wersji slim – to tylko przykładowe rozwiązania. Ważne, aby unikać dużych elementów wyposażenia, które mogą dominować nad resztą przestrzeni i dawać wrażenie przytłoczenia.
Wykorzystaj wysokość
Jako że w małej łazience liczy się każdy centymetr przestrzeni, warto pomyśleć o pionowym zagospodarowaniu ścian. Półki, szafki wiszące lub wnęki do sufitu dadzą dużo przestrzeni na przechowywanie kosmetyków i akcesoriów. Świetnym rozwiązaniem są nadstawki i pionowe zabudowy do większych elementów, np. pralka z postawioną na niej suszarką do ubrań.
Postaw na jasne kolory i prosty styl
„Mniej znaczy więcej” – ta naczelna zasada minimalistów świetnie sprawdza się w projektach małych łazienek. Postaw na jasne kolory ścian, płytek i mebli. Lepszym wyborem jest położenie dużych, gładkich płytek niż wielu małych kafelków. Unikaj jednocześnie wzorzystych elementów na dużej powierzchni, a także przesadnych zdobień i dekoracji, które mogą przytłoczyć niewielkie wnętrze. Minimalistyczny styl, z prostymi liniami i jasną paletą kolorystyczną, doda łazience lekkości i harmonii.
Szukaj sprytnych rozwiązań
Urządzenie małej łazienki wymaga też nieco kreatywności. Lepiej wybrać drzwi przesuwne, jeśli metraż nie daje możliwości swobodnego otwarcia kabiny prysznicowej. Zamiast pełnowymiarowego natrysku lepszym wyborem będzie kabina walk-in, czyli przestrzeń prysznicowa odgraniczona jedynie pojedynczą ścianką od reszty pomieszczenia. Szukaj wyposażenia, które może jednocześnie pełnić kilka funkcji. Idealnym przykładem jest szafka wisząca nad umywalkę z lustrem, która daje wygodną i poręczną przestrzeń na przechowywanie kosmetyków i przyborów, a zarazem pełni funkcję lustra.
Jak optycznie powiększyć małe wnętrze?
W projekcie małej łazienki warto też uwzględnić kilka prostych trików, które sprawią, że małe wnętrze będzie się wydawało większe, niż jest w rzeczywistości. Wspomniana już jasna kolorystyka optycznie rozjaśnia przestrzeń. Duże lustra i lśniące powierzchnie (np. lakierowane fronty szafek, szkliwione płytki, duże szklane ścianki prysznicowe) odbijają światło i dają wrażenie większej głębi. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie, najlepiej w formie punktów świetlnych, a nie jednej centralnej lampy. Kilka różnych lampek (np. nad lustrem, nad prysznicem, przy strefie WC) pozwoli równomiernie doświetlić każdy fragment łazienki i dzięki temu zbudować wrażenie, że pomieszczenie jest większe.
Postaw na meble o prostych kształtach i minimalistycznym designie, wprowadzające do wystroju symetrię i harmonię. Wybieraj elementy podwieszane (np. miski WC, szafki podumywalkowe), które dają złudzenie większej powierzchni posadzki.
Miski WC do małej łazienki
W małej łazience lub toalecie najlepiej sprawdzają się modele podwieszane na stelażach podtynkowych. Nie tylko zajmują mało miejsca, ale też ułatwiają utrzymanie podłogi w czystości. Dzięki ukryciu spłuczki w ścianie całość wygląda nowocześnie, schludnie… i jednocześnie zajmuje niewiele przestrzeni.
W kategorii misek ustępowych proponujemy modele Geberit WC do małych łazienek. To muszle, które są krótsze niż standardowe (ok. 49 cm vs tradycyjne miski o długości 53 cm), co pozwala zaoszczędzić dodatkową przestrzeń. Doskonałym przykładem jest produkt od Geberit: miska WC Selnova Compact Premium. To krótka bezkrawędziowa miska ustępowa z techniką spłukiwania Rimfree, z łatwym montażem i ukrytymi mocowaniami. Dzięki minimalistycznemu designowi idealnie komponuje się z nowoczesnymi stylami wykończenia.
Stelaże podtynkowe idealne do małego wnętrza
Montaż zbiornika i elementów spłukujących wewnątrz zabudowy stelaża to nie tylko wygoda i maksymalne wykorzystanie miejsca, ale też znaczne ułatwienie utrzymania łazienki w czystości.
W przeciwieństwie do optycznie obciążających wnętrze tradycyjnych spłuczek, wąskie stelaże w zabudowie stają się niemal wizualnie niewidoczne. Stelaż Geberit Duofix Sigma 8 cm to produkt specjalnie zaprojektowany z myślą o małych łazienkach i toaletach. Jest płytszy o 4 cm od standardowych modeli i daje dodatkową przestrzeń do wykorzystania. Ten stelaż Geberit pasuje do większości wiszących misek WC.
Mała umywalka – funkcjonalność na małej przestrzeni
Umywalka do małej łazienki powinna być na tyle duża, aby można było z niej swobodnie korzystać, ale też na tyle kompaktowa, aby łatwo wpasowała się w niewielki metraż i nie zdominowała wnętrza.
W niewielkich łazienkach dobrze sprawdzają się wąskie małe umywalki, także narożne, o głębokości do 42 cm. Asymetryczna umywalka Geberit iCon Light ma głębokość zaledwie 28 cm, dostępna jest w kilku wersjach z szerszą boczną krawędzią (prawą lub lewą). Nowoczesny design, stylowe wykończenie i wysokiej jakości materiał sprawiają, że to idealny wybór do każdego projektu małej łazienki.
Wybierając małą umywalkę, warto pomyśleć też o pasującej do niej szafce podumywalkowej lub możliwości osadzenia jej w blacie (wspomniana umywalka Geberit ma tę opcję). Oprócz tego zwróć uwagę na pasujący do umywalki syfon. Geberit proponuje specjalne modele płaskich syfonów, w tym te oszczędzające przestrzeń, dające możliwość lepszego wykorzystania miejsca pod umywalką.
Brodzik i kabina prysznicowa do małej łazienki
W naszym zestawieniu TOP5 produktów do małych łazienek nie mogło zabraknąć brodzika oraz kabiny dostosowanej do potrzeb małej łazienki. W niewielką przestrzeń najlepiej wpasują się prostokątne lub narożne kabiny o boku 80 lub 90 cm.
W serii Nemea Geberit proponuje płytkie brodziki, które tworzą niemal jednolitą powierzchnię podłogi. To nie tylko nadaje łazience nowoczesny wygląd i optycznie powiększa wnętrze, ale też znacznie ułatwia dostęp. W projekcie małej łazienki z prysznicem można zestawić brodzik Geberit Nemea 80 × 80 z prostą przezroczystą, szklaną ścianką prysznicową. Stworzy to funkcjonalną i wygodną kabinę prysznicową tylu walk-in. To rozwiązanie eliminuje problem ze swobodnym otwieraniem drzwi prysznicowych w małych wnętrzach. Ułatwia też odprowadzanie wilgoci i wentylację małej łazienki.
Wanna na małej przestrzeni – czy to możliwe?
Czy w małej łazience da się wstawić wannę? To pytanie zadaje sobie przy urządzaniu niewielkiego wnętrza każdy miłośnik relaksujących kąpieli. Odpowiedź brzmi: tak! Co więcej, wanna może nawet znacznie poszerzyć funkcjonalność małej łazienki, np. poprzez dostawienie parawanu nawannowego i stworzenie rozwiązania typu 2 w 1, czyli wannoprysznica.
W niewielkiej przestrzeni sprawdzą się modele wanien do zabudowy o kompaktowych wymiarach, które idealnie mieszczą się w łazience o ograniczonym metrażu i zajmują mniej miejsca, ale jednocześnie zapewniają pełen komfort kąpieli. Wanna Geberit Selnova Square 140 × 70 cm to model zaprojektowany z myślą o małych wnętrzach. Wykonana z ciepłego błyszczącego akrylu, trwała i odporna na zarysowania, świetnie wpasuje się w każdą nowoczesną łazienkę.
Każde małe wnętrze może stać się funkcjonalną i stylową łazienką. Wystarczy dobrze zaprojektować przestrzeń, dobrać wyposażenie stworzone specjalnie dla małych łazienek i zastosować rozwiązania, które optycznie ją powiększą. Pokazaliśmy 5 najlepszych produktów, które z pewnością wpiszą się w te potrzeby. Wykorzystując je, możesz nawet na ograniczonej przestrzeni stworzyć wygodne i nowoczesne wnętrze.